Počasí z In-Pocasi.cz
Jak šel čas Tisk Email
Napsal uživatel Jiří Vlček   
Úterý, 02 Říjen 2012 19:22

Brdská stopa ve faktech, aneb jak vlastně Brdská stopa spatřila světlo světa :

25.prosinec 2010

Osudové setkání třech členů Horské služby Brdy (Martina Douši, Jiřího Fialy a Jiřího Vlčka – tehdy ještě jako nečlena HSB) na „Středobrdské magistrále“, kde se při urputném stoupání na hřeben Třemošné zrodila myšlenka doplnit zveřejňované sněhové informace na internetových stránkách Horské služby Brdy o katalog tras a další užitečné turistické informace. Pravděpodobně díky kyslíkovému dluhu lyžařů, který se dostavil během náročného výstupu na hřeben, celá myšlenka doslova upadá v zapomnění.

září 2011

S netrpělivým očekáváním zimy a prvního sněhu se kdesi opět vynořila ona opomenutá zimní myšlenka z 25. prosince roku 2010. Začínají tedy práce na realizaci vzniku Brdské stopy, kompletního brdského lyžařského portálu přinášejícího nejen informace o výšce sněhové pokrývky, ale i informace o sjízdnosti tras apod. Koncepce webu je autorům vcelku jasná. Brdská stopa, lyžařský portál Horské služby Brdy. Dnešní název portálu tehdy ještě vůbec neexistoval a pracovně jsme webu říkali úplně jinak. Schválně, jestli se někomu z Vás čtenářů podaří původní pojmenování webu uhádnout. Vaše tipy můžete posílat na naší kontaktní emailovou adresu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

První verzi portálu připravujeme v prostředí Google Sites. Práce probíhají během měsíců září a října roku 2011. Přibývají mapy a popisy lyžařských tras, na kterých se podílí celá řada kolegů z Horské služby Brdy, ale i brdští matadoři z portálu Brdy.org a další. Všechny naše nápady a úkoly řešíme dosti obtížně přes emaily, datové schránky apod. Ono to vlastně ani jinak nejde, vzhledem k tomu, že každý člen v té době vlastně ještě neexistující redakce pochází z jiné části brdského ledovce.

říjen 2011

Probíhá intenzivní implementace stránek Brdské stopy v prostředí Google Sites. O vcelku nudné a posléze již rutinní práci není co psát. Určitě ale ve svých vzpomínkách nesmíme zapomenout na Jiřího Fialu z HS Brdy. Tvorbu projektu Brdské stopy s ním totiž pravidelně konzultujeme, neboť právě Jirka je tvůrce internetových stránek Horské služby Brdy (www.hsbrdy.com). Řadu let technicky zajišťuje chod sněhového zpravodajství na těchto stránkách. Jirka je tedy člověk s obrovskými zkušenostmi interpretace zaslaných emailů se zprávami od sněhoměřičů a dalších přispěvatelů se sněhovým zpravodajstvím.

listopad 2011

8.11.2011 - Zaregistrování domény Brdská stopa, tedy brdskastopa.cz, a přesměrování domény na projekt v Google Sites. Tím tak vlastně definitivně vznikl i název portálu. Výběr tohoto názvu projektu převážil ostatní nápady a myšlenky. Dnes už víme, že jsme vybrali správně :-) .

26.11.2011 - Brdská stopa proniká do sociálních sítí, naši návštěvníci nás tak mohou najít na Facebooku.

Přípravy portálu finišují a oficiální termín spuštění stránek se blíží. Což autory projektu trošku děsí.

prosinec 2011

1.12.2011 - představení portálu skupině betatesterů, kteří testují, testují a testují a podílejí se tak na dokončení webu a především opravě chyb

12.12.2011 - 12:12 hod. Brdská stopa na světě, oficiální spuštění a představení portálu veřejnosti

13.12.2011 - navázání spolupráce se Ski Areálem Těškov, který provozuje p. Zdeněk Rubáš z cyklistické stáje AC Sparta Praha, pravidelné zveřejňování  informací  z tohoto areálu

16.12.2011 - první zveřejněné sněhové zpravodajství na novém portálu Brdská stopa, příspěvek zaslal člen Horské služby Brdy a otec zakladatel sněhového zpravodajství p. Martin Douša

16.12.2011 - navázání spolupráce s významným běžkařským serverem Kamzasnehěm.cz

18.12.2011 - Betlémské světlo na Baštíně, Brdská stopa je spoluautorem a spoluorganizátorem tohoto projektu, za nímž stojí Jiří Vlček, Václav Knechtl a Pavel Wünsch.

Brdská stopa se ihned po svém spuštění dostává do povědomí brdské lyžařské veřejnosti. To dokazuje její samotná návštěvnost, která se pohybuje v řádech stovek návštěvníků za týden.

leden 2012

8.1.2012 – osudové hřebenové setkání Martina Douši a Stanislava Bárty, budoucím redaktorem Brdské stopy a vlastně i spoluautorem řady krásných lyžařských tras na ní

V průběhu měsíce ledna zaznamenávají vznik Brdské stopy i regionální média a servery, která přinášejí do svých deníků informace a odkazy na portál Brdské stopy (viz. Napsali o nás a Zveřejněné odkazy)

únor 2012

6.2.2012 – navázání spolupráce s turistickým portálem Turistů ráj

březen 2012

Počátkem března roku 2012 se v hlavách autorů Brdské stopy zrodila myšlenka uspořádat první Seminář Horské služby Brdy.  Seminář má navazovat a zároveň také rozšiřovat portfolio společenských a sportovních akcí organizovaných p. Vlastimilem Fialou, zakladatelem Horské služby Brdy.

31.3.2012 – první Seminář Horské služby Brdy, který se koná v Nepálu  u Rožmitálu pod Třemšínem

duben 2012

Zima odešla do věčných lovišť a my stojíme před problém co s Brdskou stopou dál. Požadavek našich návštěvníků je víceméně logický. Brdské stopě chybí v mapovém podkladu turistická vrstva. Proto začínáme zjišťovat možnosti. Pokoušíme se navázat spolupráci s několika partnery. Jednání trvají zhruba měsíc a o jejich výsledcích se dočtěte v měsíci květnu 2012.

Oživujeme několik let starou myšlenku (pozor, není z naší hlavy) spustit svoji vlastní meteorologickou stanici. Technického řešení a realizace se ujímá Pavel Wünsch.

květen 2012

Doslova a do písmene se Brdská stopa ocitá na rozcestí. Na pomyslném rozcestníku najdeme čtyři směrové tabulky. První ukazuje téměř zpátečním směrem. Tzn. nadále pokračovat v projektu na Google Sites a vylepšovat jej. Tím by se ale s nejvyšší pravděpodobností nedostavilo kýžené zlepšení, neboť tento redakční systém je velmi vývojářsky omezený. Další možností je vytvořit za nemalé peníze svůj vlastní web některou profesionální softwarovou společností. To má jednu obrovskou výhodu. Projekt by byl naprogramován dle našich požadavků přímo na míru, nicméně jeho cenová relace včetně vlastního mapového serveru se pohybuje v řádech stovek tisíc korun. Takto velkými finančními prostředky logicky nedisponujeme. Proto i tato varianta padá. Jako třetí možnost se nabízí implementovat nějaký zaběhlý mapový server do některého z renomovaných redakčních systémů. Maximálně vstříc nám vycházejí Kamenní mužíci (www.kamennimuzici.cz), kteří dokonce nechávají za nemalý peníz implementovat do svého serveru novou klientskou aplikaci. Tímto bych rád poděkoval majitelům tohoto projektu za vstřícné jednání. Nakonec se však ani touto cestou nevydáváme, i když jsme popravdě řečeno silně tuto možnost zvažovali. Říká se do třetice všeho dobrého. V případě Brdské stopy se nabízí toto pořekadlo modifikovat o jedno číslo výš v číselné řadě. Víme totiž o nově vznikajícím webovém projektu Pavla Wünsche s názvem Brdské listy (www.brdskelisty.cz). Po výměně řady emailů a zjištění možností, a to nejen těch technických, máme ve všem jasno. Brdská stopa bude „hostovat“ v rámci Brdských listů. Redakční systém Joomla nám vyhovuje. Práce na nové verzi našeho webu tedy pozvolně začínají. Tímto si troufáme říci, že zůstáváme na brdské nekomerční vlně.

Práce na spuštění meteorologické stanice intenzivně pokračují. Její spuštění se blíží.

červen 2012

12.6.2012 – oficiální spuštění meteorologické stanice v Borku u Rokycan (http://meteo.bornet.info/)

14.6.2012 – oficiální spuštění Brdských listů, našeho mateřského webu (uvádíme pro úplnost)

Práce na nové podobě Brdské stopy pokračují, hledáme především technické řešení pro implementaci turistické mapové vrstvy do Google Maps.

červenec 2012

3.7.2012 – Brdské stopy, resp. lyžařských možností na nich si všiml i pravidelně vycházející magazín Nordicmag (www.nordicmag.cz). Po proběhlých meziredakčních jednáních připravujeme pro lednové číslo magazínu článek o lyžování na Brdech.

17.7.2012 – Další „osudové/emailové“ setkání. Během probíhající lyžařské sezóny 2011/2012 jsme totiž „naoko“ zjišťovali možnosti od koho převzít turistickou vrstvu do našich map běžkařských tras na Google Maps. Tehdy jsme oslovili pana Josefa Rančáka z firmy Geodézie Online (dále GEONL), která vydala turistickou mapu Středních Brd 1:25tis. Reakce na naši prosbu byla tehdy velmi vstřícná. Proto jsme se v červenci roku 2012 připomněli. Dokonce se nyní dovídáme, že je připravována reedice této mapy. Jsme vyzváni, zda bychom se nechtěli podílet na samotném doplnění a opravě nepřesností v topografické vrstvě mapy. S nadšením tuto nabídku přijímáme.

Co se týče vývoje Brdské stopy, tak vzhledem k práci na reedici mapy GEONL mírně stagnujeme. Nicméně podařilo se vložil bitmapu turistické mapy do Googel Earth. Jestli je to pravé ořechové řešení prozatím nevíme.

srpen 2012

Díky spolupráci na reedici turistické mapy od GEONL máme konečně pořádně zvektorizované logo včetně nápisu Brdská stopa. Nikdy jsme vlastně nezveřejnili, o jakou stopu se v našem logu jedná. Pochopitelně naše logo symbolizuje vzácného brdského obyvatele z říše zvířecí, tedy rysa ostrovida.

Práce na reedici turistické mapy od GEONL finišují, využíváme nabídky zveřejnit na obalu mapy logo Brdské stopy.

28.8.2012 – do prodeje se dostává turistická mapa Brdy 1:25 tis. Strašicko a Rožmitálsko, 2.vydání

29.8.2012 – článek pro Nordicmag je hotov, odesíláme jej do redakce magazínu, vydání článku je v plánu pro lednové číslo magazínu v roce 2013

září 2012

Práce na nové podobě Brdské stopy pokračují a zároveň je stanoven termín spuštění nových stránek na 11.listopad 2012 11:11 hod. Doufejme, že se sv. Martinovi podaří přijet do Brd na bílém koni, aby se objevilo na stránkách první sněhové zpravodajství ze zimní sezóny 2012/2013.

říjen 2012

Blíží se zima a práce na Brdské stopě finišují. Toto období by se dalo charakterizovat velmi jednoduchým tvrzením : Práce je hodně, noci jsou příliš krátké :-)". A to doslova a do písmene. Navíc nám všechny naše vývojářské plány zhatil Fabián, který připravil Svatého Martina o jeho bílého koně a již 27.10.2012 se projel po brdských hřebenech. Tento den tedy začíná zkušební provoz nové Brdské stopy.

listopad 2012

11.11.2012 - 11:11 hod. oficiální spuštění druhé verze portálu Brdské stopy

Po krátkém oddechu začínáme připravovat druhý ročník Betlémského světla na Baštíně.

prosinec 2012

8.12.2012 - začátek soutěže "Nejlepší zpravodaj Brdské stopy zimní sezóny 2012/2013"

23.12.2012 - Betlémské světlo na Baštíně (druhý ročník)

leden 2013

17.1.2013 - vychází v Nordicmagu č.25 únor 2013 článek BRDY - lyžování ve Středních Čechách

březen 2013

20.3.2013 – druhý Seminář Horské služby Brdy, který se tentokrát koná v Restauraci Berten ve Strašicích. Pozvání na seminář přijal horolezec Honza Trávníček, který více jak dvě hodiny poutavě vyprávěl o "výletu" na Annapurnu. Počet návštěvníků se nakonec vyšplhal na krásných dvaapadesát horalů.

20.3.2013 - konec soutěže "Nejlepší zpravodaj Brdské stopy zimní sezóny 2012/2013", soutěže se účastnilo 17 "sběračů", historicky prvním vítězem naší soutěže se stal p.Jan Hašek z Rokycan
 


napsali o nás :
30.1.2011 Příbramsko.eu – název článku : „Brdská stopa - nový portál pro běžkaře“
31.1.2011 Rokycanský deník – název článku : „Lyžaře i turisty potěší www.brdskastopa.cz
8.12.2012 Příbramsko.eu - název článku : „Brdská stopa se hlásí do služby a zve k účasti na soutěži a na Baštín!"
17.1.2013 - Nordicmag č.25 únor 2013 - název článku : „BRDY - lyžování ve Středních Čechách"

zveřejněné odkazy :
mateřský web neoficiální Horské služby Brdy (www.hsbrdy.com)
Kamzasněhem.cz (www.kamzasnehem.cz)
turistický portál Turistů ráj (www.turisturaj.cz)
katalogy odkazů spřátelených brdských serverů (Brdy.org, Brding.cz, VHSB.cz atd.)
Informační centrum Rokycany (rokycany.cz)
Město Hořovice (http://www.mesto-horovice.eu)
Rokycanští patrioti (http://www.rokycanstipatrioti.cz)
Misov.info (http://www.misov.info)
Muzeum Dr.Horáka v Rokycanech (http://www.muzeumrokycany.cz)
Penzion Brdy (http://www.penzion-brdy.cz)
Pension Hajaja (http://www.pension-hajaja.com)
Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem (http://www.podbrdskemuzeum.cz/tipy-na-vylet)

významné spolupráce :
cyklistický oddíl AC Sparta Praha a skiareál Těškov (www.sparta-cycling.cz)
Geodézi On Line, spolupráce na 2.vydání mapy Středních Brd – Strašicko a Rožmitálsko
internetový portál Kamzasněhem.cz (www.kamzasnehem.cz)
internetový turistický portál Turistů ráj (www.turisturaj.cz)
magazín o běžeckém lyžování Nordicmag (www.nordicmag.cz)
Podbrdské muzeum Rožmitál pod Třemšínem (http://podbrdskemuzeum.cz/)
Vodní hamr Dobřív
Muzeum Dr.Horáka v Rokycanech (http://www.muzeumrokycany.cz)
Muzeum na demarkační linii v Rokycanech (http://www.bahna.eu/muzeum.htm)


naši partneři :
Brdské listy
Brdská edice

Geodézio On Line s.r.o.
geodetická kancelář Profigeo Rokycany

 

Pokud není uvedeno jinak, podléhá obsah těchto stránek licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká republika